Loading...

وندور لیست چیست؟

MPCo سه شنبه 1 مرداد 1398 - 12:04
وندور لیست چیست؟
خریداران حرفه ای (خریدارانی که چند هزار تامین کننده دارند) با ارزیابی عرضه کنندگان کالا و خدمات مورد نیاز خود، لیستی شامل عرضه کنندگان معتبر پذیرفته شده را تهیه می کنند، تا در زمان نیاز به یک کالا یا خدمات خاص در کوتاه ترین زمان بتوانند به نیاز خود برسند.

وندور لیست چیست ؟

شرکت ام پیکو

عضو وندورلیست نفت ایران است.

برای مشاهده کلیک کنید

 دیگر دلیل تهیه این فهرست ها که در بازار ایران به وندورلیست یا AVL موسوم بوده و نام دقیق آن Approved Vendor List  (فهرست عرضه کنندگان مجاز) نظارت بر خرید پیمانکاران نوع EPC از سوی شرکت کارفرما است. به این صورت پیمانکار متعهد می گردد تنها از میان فهرست عرضه کنندگان کالا و خدمات مورد تائید شرکت کارفرما یا همان وندورلیست خرید کند.

 

avl وندورلیست ام پیکو

 
  سوالات متداول درباره AVLها

چگونه می توان عضو یک وندورلیست شد ؟

تعیین این روند بستگی به سیاست ها و استراتژی های شرکت تهیه کننده وندور لیست دارد و این روند در هر شرکت ( خریدار حرفه ای ) متفاوت است، بنا بر این، روند ورود به وندورلیست های شرکت های مختلف یکسان نیست.
مرحله ثبت نام اولیه برخی از وندورلیست ها به صورت آنلاین، برخی به صورت حضوری ، برخی مکاتبه پستی با دبیر خانه و پیگیری اتوماسیونی بوده و همچنین برخی از وندورها فاقد ثبت نام هستند و AVL آنها تابع وندورلیست  دیگری است، مثلا شرکت «الف» می گوید افراد تایید شده توسط شرکت «ب» مورد تایید ما نیز هستند، اما مهم تر از مراحل ثبت نام، مراحل بعد از آن است که اگر درست و کامل صورت نگیرد می تواند حصول نتیجه را حتی تا چند سال به درازا بکشاند.

 

 تاریخ و روش ویرایش وندور لیست ها چگونه است ؟

وندورلیست ها می بایست به صورت پویا در حال اضافه کردن و حذف شرکت ها بر اساس ارزیابی های مستمر باشند، با این وجود بعضی از شرکت ها سالی یک بار اقدام به تنظیم و ویرایش وندورلیست خود می کنند، برخی از شرکت ها در بازه های زمانی کوتاه تر یا بلندتر ( حتی چند سال یکبار ) و یا به ازای اجرای هر پروژه اقدام به تنظیم وندورلیست می کنند.

حذف اسم یک شرکت از یک وندورلیست تنها به علت ارجاع آن شرکت به فهرست سیاه تامین کنندگان یا Black list اتفاق می افتد، پس از عضویت یک عرضه کننده کالا یا خدمت در یک وندورلیست و هنگام همکاری در صورتی که عرضه کننده تعهداد قرارداد را به درستی انجام ندهد یا کیفیت قابل انتظار کارفرما را نتواند پوشش دهد به فهرست سیاه ارجاع داده می شود.

آیا همه تهیه کنندگان وندورلیست ها به عرضه کنندگان کالا و خدمات پذیرفته شده خود تاییدیه عضویت می دهند؟

در جواب به این سوال باید گفت که قاعدتاً شرکت کارفرما می بایست روشی داشته باشد که عرضه کننده کالا یا خدمت از حضور خود در وندورلیست آن شرکت آگاه شود، اما روش های اطلاع رسانی شرکت ها بسیار متفاوت است و این روش ها از نظر مطلوبیت برای عرضه کنندگان در سطوح مختلفی قرار دارد، مثلا بعضی شرکت ها به صورت آنلاین قابل استعلام گیری است، بعضی شرکت ها گزارش سالیانه از شرکت های عضو وندورلیست خود به صورت عمومی ارائه می کنند، بعضی نامه تائیدیه مکتوب می دهند، بعضی فقط کد رهگیری می دهند و شفاهی پاسخ استعلام می دهند، بعضی فقط حضوری جواب می دهند و بعضی فقط به پیمانکاران خود این اطلاعات را ارائه می کنند.

آیا عضویت یک شرکت در یک وندورلیست به منزله خرید تضمینی از آن شرکت است؟

 خیر، این امر بستگی مستقیم به میزان رقابت بین شرکت های دارای محصول مشابه موجود در آن وندورلیست دارد. در واقع عضویت در وندورلیست ها به معنی کاندید بودن برای حضور در مناقصات محدود بوده و یا به معنی گزینه هایی است که مسئول خرید از میان آنها بهترین را (چه در مناقصات محدود چه عمومی و چه خرید های کوچک) انتخاب می نماید.

چرا باید اقدام به عضویت در وندورلیست ها کنیم؟

مناقصات محدود یک خریدار بزرگ در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و نیرو برای هر کالا، تنها به اعضاء وندورلیست  آن شرکت اطلاع رسانی می شود، علاوه بر آن شرکت ها ترجیح می دهند برندگان مناقصات عمومی نیز از اعضاء وندورلیستشان انتخاب شود. بنا بر این عضویت در وندورلیست ها به منزله کاندید بودن برای فروش کالا و خدمات به بزرگترین مشتریان صنعت است که حجم خریدی معادل صدها مشتری معمولی دارند.  علاوه بر این، اخذ تایدیه عضویت در فهرست تامین کنندگان معتبر یک ارزش افزوده بر افتخارات و اعتبار سازمان است.

 خریداران حرفه ای ( خریدارانی که چند هزار تامین کننده دارند ) با ارزیابی عرضه کنندگان کالا و خدمات مورد نیاز خود، لیستی شامل عرضه کنندگان معتبر پذیرفته شده را تهیه می کنند، تا در زمان نیاز به یک کالا یا خدمات خاص در کوتاه ترین زمان بتوانند به نیاز خود دست پیدا کنند، دیگر دلیل تهیه این فهرست ها که در بازار ایران به وندورلیست یا AVL موسوم بوده و نام دقیق آن Approved Vendor List  (فهرست عرضه کنندگان مجاز) نظارت بر خرید پیمانکاران نوع EPC از سوی شرکت کارفرما است. به این صورت پیمانکار متعهد می گردد تنها از میان فهرست عرضه کنندگان کالا و خدمات مورد تائید شرکت کارفرما یا همان وندورلیست خرید کند.

مزایای اخذ مشاوره از پترو داده تامین به منظور عضویت در وندورلیست ها :

 • پترو داده تامین خود به عنوان توسعه دهنده وندورلیست ها دغدغه افرادی که قرار است شرکت شما را ارزیابی کنند را به خوبی می داند و با معیار های ارزیابی و وزن آنها به خوبی آشنا است.
 • ارائه گزارش اولیه کامل و جامع از وضعیت شرکت بر اساس معیارهای ارزیابی واحدهای ارزیابی منابع در مرحله بهینه سازی مدارک.
 • مشاوره برای رفع کاستی های قابل پیاده سازی.
 • صرفه جویی در هزینه و وقت انجام مراحل اداری اولیه و جلوگیری از دوباره کاری های ناشی از عدم شناخت فرایندهای اداری.
 • اطمینان از پیگیری صحیح و به هنگام در زمان ثبت نهایی.
 • شما تنها به ازای بازخورد همکاری خود با پترو داده تامین هزینه می کنید.

 

 پیش ارزیابی و Gap Analysis

پیش بینی ارزیابی شرکت های وندورلیست

 پیش از معرفی گام اول از اقدامات لازم برای عضویت در وندورلیست ها باید چگونگی و معیارهای ارزیابی این شرکت ها را بشناسیم.
" روش ارزیابی تامین کنندگان برای تمامی خریداران حرفه ای در جهان بر اساس آن دسته ازمتد های تصمیم گیری چند معیاره صورت میگیرد که معیار های کیفی هر تامین کننده را بر اساس دستورالعمل های وزن دهی از پیش تعیین شده، امتیاز دهی کرده و به کمیت ها تبدیل می کنند." لذا خریداران حرفه ای  که دارای هزاران تامین کننده هستند بر اساس نیازها، سیاست ها و میزان دانش خود یکی از این روش های تصمیم گیری را انتخاب می کنند، در کشور ما معمولا برای این منظور از روش AHP یا ANP فازی گروهی استفاده می کنند و در بسیاری از شرکت های اروپایی از روش " ماتریس کراجینک " برای این منظور استفاده می شود.
پترو داده تامین کالوج پیش از انجام مراحل اجرایی عضویت عرضه کنندگان کالا و خدمات در وندورلیست ها با هدف "جلوگیری از دوباره کاری ها در مراحل اداری پیچیده و زمانبر" ، اقدام به "کشف و مشاوره جهت برطرف نمودن کمبود ها" و "ارائه تصویری روشن از نوع نگاه ارزیابی کنندگان به شرکت شما" می کند و با شناخت کامل روش های ارزیابی اقدام به ارزیابی و ارائه گزارش جهت تکمیل پرونده می کند.
 

  مزایای انجام پیش ارزیابی و Gap Analysis
جدا از عضویت شرکت ها در وندورلیست ها، این گزارش ها به مدیران ارشد کمک می کند شناخت بهتری از سازمان خود داشته باشند.
در صورتی که سازمان نمره قابل قبولی در ارزیابی به دست نیاورده باشد، علل این مشکلات در گزارش تفضیلی مشخص خواهد بود، و در صورت تمایل مشاوره شونده راهکارهای علمی و عملی برای بهبود شرایط ارائه می گردد.
 به دلیل عدم ارائه چنین گزارش هایی توسط شرکت های بالادستی، سوء تفاهم ها و شایعه های بسیاری در سطوح مختلف صنعت شکل گرفته است که با تهیه گزارش های تفضیلی این مسائل برای سازمان های پذیرفته نشده شفاف سازی می گردد.

  ثبت و پیگیری درخواست ارزیابی به شرکت های بالادستی به منظور عضویت در وندورلیست ها

عکس لوگو ام پیکو وندورلیست

   

عدم شناخت تفاوت در روش های عضویت و نیاز به انجام امور اداری حضوری در بیشتر شرکت های بالادستی، هزینه های زمانی و مالی زیادی از جمله اختصاص نیرو برای انجام و پیگیری و هزینه های رفت و آمد های مکرر ( به خصوص برای شرکت هایی که در پایتخت حضور ندارند ) منجر به دردسر های بسیاری برای شرکت های متقاضی عضویت در وندورلیست ها شده است.

 پترو داده تامین کالوج با شناخت کامل بروکراسی های اداری هر یک از این شرکت ها برای ارائه درخواست ارزیابی برای عضویت در وندورلیست ها و همچنین تخصیص نیرو های مجرب در این امر؛ هزینه مالی، انرژی و زمانی این امر را برای شرکت ها کاهش می دهد.

بعد از مرحله ارزیابی نوبت به پیگیری های لازم تا حصول نتیجه است، این مراحل شامل هماهنگی های لازم جهت بازرسی حضوری (در صورتی که شرکت بالادستی صلاح بداند)، پیگیری های اداری حضوری، ارائه مدارک درخواستی جدید شرکت بالادستی و... هستند.

پتروداده تامین گزارش کلیه مراحل انجام شده و مکاتبات صورت گرفته را در بازه های زمانی مشخص به کارفرما ارائه خواهد نمود.

لازم به ذکر است متاسفانه به دلیل حجم بالای تقاضا و محدودیت های پترو داده تامین، این بخش از خدمات ما تنها برای شرکت هایی قابل انجام است که در مرحله پیش ارزیابی نمره رضایت بخشی را به دست آورده باشند.

وندورلیست در خرید صنعتی چیست ؟

برای خرید های سازمانی در بیشتر شرکت های صنعتی و پروژه های بزرگ که حجم خرید ها زیاد است کارفرما لیستی از تامین کنندگان تهیه می کند که از لحاظ برخی معیارها صلاحیت دارند و مراحل تاییدیه آن سازمان  را گذرانده اند و به اصطلاح به این لیست وندورلیست یا AVL   (Approved Vendor List) می گویند. اغلب شرکت های صنعتی با این مفهوم آشنایی دارند و ممکن است در برخی از وندورلیست ها نیز عضو باشند.

 در بازار صنعتی ایران نیز وندورلیست های مختلفی وجود دارد، مانند وندورلیست نفت و گاز پارس جنوبی POGC )  )، فهرست بلند منابع دستگاه مرکزی نفت، وندورلیست ملی صنایع پتروشیمی ( NIPC  ) ، هلدینگ خلیج فارس و ... .

بسیاری از شرکت های صنعتی تمایل دارند تا در وندورلیست های مهم قرار بگیرند. قرار گرفتن در وندولیست ها به این موضوع بستگی دارد که شما در کدام حوزه فعالیت می کنید و چه کالا یا خدمتی را می خواهید در کدام بخش بازار عرضه کنید. مثلا ارائه خدمات تست های غیر مخرب ( NDT  ) به شرکت هایی که در بخش بازار " تولید آهن و فولاد پایه" قرار دارند، مانند فولاد مبارکه اصفهان با ارائه این خدمات به شرکت هایی که در بخش بازار  " نفت و گاز" قرار دارند متفاوت است و به همین دلیل فرآیند قرار گرفتن در وندورلیست هر یک از این شرکت ها هم متفاوت می باشد.

 برای قرار گرفتن در وندور لیست ها در مرحله اول، تامین کننده باید اطلاعات کاملی مانند (آگهی تاسیس ، لیست تجهیزات ، لیست قراردهای بزرگ ، رضایت نامه ها ، پر کردن فرم های وندورلیست و ... ) به کارفرما ارائه دهد. در مرحله بعد تامین کننده باید امکانات و توانمندی مناسب را در مواردی که مدنظر کارفرماست داشته باشد که بیشتر در بازدیدهای حضوری توسط بازرسان کارفرما ارزیابی می شود، مانند تعداد کارکنان ، مساحت انبارها و کارخانه ، گواهینامه ها ، تاییدیه ها و استانداردها ، دستگاه ها و تجهیزات ، دیده شدن چارت سازمانی و ... . به هر یک از موارد ذکر شده در ارزیابی آنها نمره ای تعلق می گیرد که در پایان یک نمره نهایی به تامین کننده داده می شود که سه حالت زیر را می تواند داشته باشد:

 1. قبول (تاییدیه نهایی و قرار گرفتن تامین کننده در وندورلیست)
 2.  مردود ( رد شدن تامین کننده )
 3.  تاییدیه مشروط (در برخی از معیارها مشکلاتی وجود دارد که باید برطرف شود و مجددا ارزیابی صورت گیرد.)

از طریق این لینک می توانید برخی از وندورلیست ها را مشاهده کنید.

بر گرفته شده از 

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.
  برگشت به بالا