فیلتر
زمینه فعالیت

- تولید انواع گریتینگ فلزی

- تولید گریتینگ کامپوزیت

- تولید انواع قالب بتن قالب خاص

- تولید ماشین آلات CNC

قالب بتن

جدیدترین هاپربازدیدترین هامحبوب‌‌ترینپرفروش‌ترینارزان‌ترینگران‌ترین
تعداد نمایش 122448

آیا می دانید انواع قالب بتن چیست؟ آیا می دانید کاربرد انواع قالب های بتنی چیست؟ یکی از مهمترین کار در ساخت و ساز قرار دادن قالب های بتنی می باشد. قالب های بتنی را به منظور استحکام در ساختمان ها و دیگر سازه ها به کار می برند که برای هر سازه مانند پل، تونل، آپارتمان و ..... قالب بتنی مخصوص آن را باید استفاده کنند. 

قالب بتن (Formwork Mould Concrete) چیست؟  

به قالب هایی که مواد بتن را در آن می ریزند و به منظور استحکام اسکلت ساختمان کاربرد دارد که به شکل های مختلف در صنعت ساختمان سازی از آن استفاده می کنند. در واقع، برای ساخت هر قطعه بتنی، بایستی ظرفی وجود داشته باشد تا بتن با درجه اختلاط مورد نظر در آن ریخته شده و شکل مورد نظر بوسیله آن تولید گردد. لذا جهت ساخت هر قطعه بتنی اعم از ستون، سقف، دیوار برشی ، عرشه پل، تونل و ...... و به طور کلی هر سازه بتنی جهت ساخت، بایستی با توجه به طرح و نقشه قطعه ، از قالب بتنی استفاده گردد.
سازه های مختلف عموما به دو روش کلی ساخته می شود:
- سازه بتنی
- سازه فولادی

مزایا و معایب هر دو روش با توجه به نحوه اجرای سازه، محل اجرا، سرعت در اجرا، نوع مصالح موجود در محل، هزینه تمام شده، روش هزینه کرد و دیگر پارامتر ها مشخص می شود.
بعنوان مثال: در مناطقی که امکان وجود جرثقیل در منطقه میسر نمی باشد ولی سیمان و آرماتور به سهولت در دسترس می باشد سازه بتنی به عنوان انتخاب اول معرفی می گردد.
سازه فولادی را می توان در محل کارخانه تولید نمود و با جوشکاری یا پیچ و مهره نمودن در محل پروژه آنرا مونتاژ نمود. سرعت نصب سازه فولادی در هر نوع آب و هوایی بالاتر از سازه بتنی می باشد ولی به لحاظ هزینه اولیه بایستی رقم بالایی را بصورت یکجا صرف نمود ولی سازه بتنی بصورت طبقه به طبقه قابل اجرا می باشد و هزینه به تدریج و مطابق پیشرفت پروژه صرف می گردد.

قالب بتن چیست؟

انواع قالب بتن

قالب بتن

انواع قالب بتن شامل که عبارتند از: قالب بتن فلزی، قالب بتن چوبی، قالب بتن آجری، قالب بتن از جنس فایبر گلاس، قالب بتن لغزنده، قالب بتن پیش آکنده و قالب های بتن ماندگار می باشند. در ادامه به هر کدام از این مدل قالب ها و مزایا و معایب آنها خواهیم پرداخت. سیستم قالب بتن به جهت سهولت كاربرد، تنوع استفاده در كليه المان هاي بتني اعم از قالب بتن ديواره طزح دار، قالب بتن ستون، قالب بتن تير، قالب بتن دال، قالب بتن دیواره پیش ساخته درجا قالب بتن تابلیه عرشه کوله پل و ...  سادگي مونتاژ قالب های بتن و دكفره (دکفراژ: باز کردن قالب‌ها را دکفراژ گویند) و توجيه اقتصادي، قالب بتن (بدليل قابليت استفاده مكرر در موارد متنوع) مورد توجه بسياري از كارشناسان فن در سراسر دنيا، مجريان صنعت ساختمان و انبوه سازان مسكن قرار گرفته است شرکت ام پیکو قادر ، این نوع قالب های بتن را با بالاترین کیفیت تولید کند پروژه های ام پیکو زیر نظر انجمن بتن ایران ساخته شده، مرکز تحقیقات راه شهرسازی و مقررات ملی ساخت قالب های بتن را توسط استاندارد های بین المللی تولید عرضه می کند.

قالب بتن فلزی و چوبی و مزایا و معایب آنها

در انواع قالب بتن، قالب بتن فلزی با اندازه های استاندارد در قسمت های ستون، سقف، پل و ..... کاربرد دارد. مزایای استفاده از بتن فلزی می توان به مقاومت بالا در برابر حرارت و آتش سوزی و سرعت بالا در اجرای ساختمان سازی اشاره کرد و از معایب این مدل بتن به هزینه بر بودن و اینکه عایق حرارت نیستند می توان اشاره کرد.

قالب بتن چوبی را از چوب درختان برگ سوزنی تهیه می کنند و در مقابل رطوبت تغییر شکل کمتری خواهند داد. مزایای بتن چوبی می توان به مقاوم بودن، سبک بودن، اتصال راحت، عایق بودن در برابر حرارت، کم هزینه بودن و قابلیت استفاده بیش از چند بار اشاره کرد و از معایب آن می توان گفت تکرار پذیری کمتری نسبت به مدلهای دیگر بتن دارد.

قالب بتن لوگودار

قالب بتن طرح دار

کاربرد قالب های بتن

تولید انواع قالب های بتنی

مزایای استفاده از قالب بتن

قالب بتنی آجری و فایبر گلاس و مزایا و معایب آنها

در انواع قالب بتن دیگر مثل قالب بتنی آجری که بیشتر مناسب در ساخت و ساز های معمولی بکار می رود و با توجه به نیاز ضخامت آن را بین ده تا بیست سانتی متر می گیرند و از مزایای استفاده از قالب بتن آجری این است که نیاز به گودبرداری ندارد، سرعت بالا در اجرا، مناسب بودن قیمت و به دلیل چسبندگی آجر ظرفیت باتری بالا خواهد رفت و از معایب استفاده از بتن آجری می توان به یک بار مصرف بودن و اینکه پس از چیدمان قابل تغییر نمی باشد اشاره کرد. جنس قالب از فایبرگلاس به دلیل اینکه نیاز به قالب های فولادی می باشد بسیار پر هزینه خواهد بود.

قالب های بتنی لغزنده و پیش آکنده و کاربرد آنها

قالب های لغزنده همانطور که از نامش پیداست در زمان بتن ریزی برای شکل دهی به قالب استفاده می شود و به راحتی شکل مورد نظر را به ان می دهند. قالب های لغزنده دارای دو شکل می باشد که شامل دو مورد قالب لغزنده قائم و قالب لغزنده افقی می باشد. قالب لغزنده قائم بیشتر در ساخت سیلو ها،دودکش ها، برج های مخابراتی و.... کاربرد دارد و در مدل قالب لغزنده افقی بیشتر در تونل ها، روکش کانال ها و ... کاربرد دارد.

در قالب بتنی پیش آکنده به منظور استفاده در قسمت هایی که به آن دسترسی نمی توان داشت استفاده می شود که به صورت دوغابی شکل می گیرد. قالب های بتنی پیش آکنده بیشتر در بتن ریزی در هوای سرد و گرم، مخازن آب، بتن های تعمیری، پل و سدها و .... کاربرد دارد.

قالب بتن آجر و فایبر گلاس

مجسمه بتن

ساخت و تولید انواع قالب بتنی

قالب بتن ماندگار مزایا و معایب آن

در قالب بتن ماندگار همانطور که از نامش پیداست به طور دائمی در ساختمان بکار می رود و به عنوان قسمتی از دیوار محسوب می شود. مزایای استفاده از قالب بتنی ماندگار این است که سرعت و سهولت در اجرا دارد، انعطاف پذیری نسبی دارد، به راحتی می توان تاسیسات برقی و مکانیکی را انجام داد و در زمان ساخت به حداقل نیرو نیاز است. معایب استفاده از بتن ماندگار می توان به سنگین بودن ساختمان، استفاده زیاد از سیمان و نیاز به ماشین آلات و تجهیزات خارجی اشاره کرد.

انواع قالب های بتنی، کاربرد و روش استفاده 

1- قالب مدولار فلزی 

این قالب بصورت پانلهایی ابعاد استاندارد در طول های 1 متری ، 5/1 متری و 2 متری و یا بالاتر تولید می شوند و دارای عرض های 10 الی 100 سانتیمتر بصورت پانل جوشی یا خم توسط کارخانه در دسترس مصرف کننده قرار می گیرد.
همچنین انواع خم بیرونی یا داخلی، فیلر، سولجر، پشت بند و... که با آنها می توان ستون ها، گوشه های داخلی یا بیرونی، سقف ها و... را تولید نمود، در حال تولید و عرضه به بازار می باشند. از مزایای استفاده از قالب های مدولار، تعدد استفاده در پروژه های مختلف و تنوع ابعادی آنها می باشد که می توان آنها را بصورت پازل کنار هم چیدمان نمود و اشکال مختلفی را که در پروژه مورد استفاده هستند ایجاد و از آنها بارها و بارها در ساخت پروژه های گوناگون کمک گرفت، لذا هزینه خرید آنها پس از چند بار استفاده، کاملا مستهلک شده و سریعا" به سوددهی می رسند و حتی در صورت تخریب کامل، ضایعاتشان نیز بعنوان قراضه قابل فروش می باشند.

قالب بتن مدولار

ام پیکو تولیدکننده قالب بتن

2- قالب مدولار آلومینیومی 

این نوع از قالب ها بدلیل سبکی و راحتی استفاده آنها بیشتر مورد توجه پروژه های بزرگ و ملی قرار می گیرند چرا که قیمت اولیه آنها بسیار بالاتر از نوع فلزی بوده و به لحاظ استحکام و نوع استفاده در پروژه بایستی بسیار با احتیاط با آنها رفتار نمود چرا که امکان تغییر شکل موقت یا دایمی در آنها بر اثر پرت کردن یا افتادن قالب از بالا بیشتر از نوع فولادی می باشد. ولی دارای وزن کمتر و سهولت استفاده بوده و دارای دقت تولید بالاتری می باشند.
از معایب آن میتوان به این نکته اشاره نمود که در صورت تخریب، نوع جوش آنها که آلومینیوم میباشد ، کار را برای ترمیم و بازسازی سخت تر می نماید.

3 - قالب چوبی

- قالب های چوبی را به روش های صنعتی و سنتی مورد استفاده قرار می دهندکه هر روش مزایا و معایبی را در بر دارد که به اختصاص شرح می دهیم:
- قالب سنتی چوبی: از درختان سوزنی یا تبریزی یا ... بصورت تخته مورد استفاده قرار می گیرد. از مزایای آنها قابل دسترس بودن در تمامی مناطق و سهولت استفاده از آنها می توان اشاره نمود به نحوی که با اره و میخ می توان قالب های درخواستی را به طول های مورد نظر برشکاری نمود و آنها را مونتاژ و به تولید قطعه بتنی مشغول گردید.
- قالب صنعتی چوبی: این نوع از قالب ها که دارای فرآیند بسیار پیشرفته جهت تولید می باشند در مقابل آب و عوامل محیطی بسیار مقاوم بوده و دارای وزنی سبک و ابعاد استاندارد می باشند. قیمت آنها نسبت به قالب های فلزی فولادی بسیار بالاتر بوده و امکان تخریب و معیوب شدن آنها بیشتر از انواع فولادی می باشد . ولی سطوح ایجاد شده توسط آنها به لحاظ کیفیت سطح، بسیار قابل قبول تر از از انواع دیگر می باشد. از نظر تعدد استفاده نیز استهلاک بیشتری داشته و چنانچه در مناطق سردسیری از آنها استفاده شود خطر تبدیل به هیزم و استفاده جهت روشنایی و گرما از معایب بسیار بالای آنها می باشد لذا بایستی با اجرای دقیق پروژه و نظارت عالیه به شدت از اینکار جلوگیری نمود.

4- قالب آجری

این نوع قالب معمولا در مواردی استفاده می شود که مجبور به ساخت قطعاتی باشند که کیفیت سطح در آنها مد نظر نبوده و عموما" یکبار قابل استفاده می باشند از نمونه استفاده از قالب آجری یا سفالی می توان به اجرای فونداسیون سازه ها اشاره نمود.

5- قالب فایبرگلاس

این نوع از قالب ها که جدیدا" مورد توجه زیادی قرار گرفته اند، به دو نوع مدولار و خاص قابل تقسیم بندی می باشند:
- قالب فایبرگلاس مدولار: در نوع مدولار با توجه به جنس قالب ها و سبکی ذاتی ونحوه اتصال آنها و سهولت استفاده از این نوع قالب دارای مشتری های بسیاری در سراسر دنیا می باشند، بیشتر آنها دارای نحوه خاصی از اتصال به یکدیگر می باشند و دارای استحکام زیادی در مقابل در رفتگی بتن از خود نشان می دهند. همچنین سطوح ایجاد شده در آنها عموما" اکسپوز بوده و دارای صافی سطحی مناسبی می باشند ولی با توجه به قابل اشتعال بودن این نوع قطعات و عدم تغییر پذیری و اصلاح آنها در زمان تخریب قالب، دارای معایبی هم می باشند. امکان شکستگی قطعات و عدم تغییر شکل در طول پروژه نیز از معایب ذاتی آنها می باشد.

- قالب فایبرگلاس خاص: این نوع قالب عموما برای ایجاد سطوح و اشکال خاص که دارای پیچیدگی هایی نیز می باشند استفاده می شوند بعنوان مثال جهت تولید طرح، آرم ، سطوح تیز و خمیده یا تولید دیواره های طرحدار مورد استفاده قرار می گیرند. در مواردی که استحکام بالا یا تعدد بازو بسته شدن قطعات مد نظر باشد بصورت تلفیقی از فلز و فایبرگلاس استفاده می شود. نوع سطح ایجاد شده اکسپوز بوده و صافی سطح قابل قبولی را ایجاد می کند. خمیدگی یا تیزی سطح بایستی به نحوی طراحی شود که در هر صورت بتن به راحتی و بدون خرابی و شکست از سطح جدا شده و طرح مورد نظر از کیفیت مطلوبی برخوردار باشد.

6- قالب بتن لغزنده

جهت ایجاد سازه های گرد یا چند ضلعی که بصورت قرینه تولید می شوند و دارای ارتفاع زیاد خواهند بود معمولا از این نوع قالب استفاده گسترده صورت می پذیرد.
نحوه استفاده و طراحی قالب لغزنده بدین صورت است که ابتدا قسمت اصلی سازه را ایجاد نموده و پس از آن قالب لغزنده را که مطابق طرح از پیش طراحی شده ساخته گردیده است بر روی پایه اصلی سوار می نمایند. در این زمان بایستی نسبت به تراز و شاقول نمودن قالب اقدام ورزید که بعضا" تا چند روز و یا حتی ماه این کار به درازا خواهد انجامید چرا که در صورت هرگونه خطا یا اشتباه منجر به تخریب سازه اصلی در زمان ارتفاع گرفتن آن خواهد شد لذا این مرحله از کار دارای دقت بسیار بالا و زمانبری زیاد خواهد بود.
با نصب میله جک ها، هوک ها، دستک ها، براکت بتن ریزی و نصب قالب اصلی لغزنده و شروع عملیات بتن ریزی سازه مرحله به مرحله و سانت به سانت بتن ریزی شده و ارتفاع می گیرد. این کار بدون وقفه و در تمام طول 24 ساعت شبانه روز بایستی انجام گردد چرا که بایستی سازه ساختار یکپارچه داشته باشد وقبل از سفت شدن بتن هر مرحله، بایستی بتن جدید تزریق شده و در هر ساعت، از 1 الی 2 سانت تا چند متر در روز سازه نهایی قد کشیده و ارتفاع پیدا می کند.
معمولا از این نوع قالب جهت تولید برج های بسیار مرتفع، سیلو ها وعموما سازه های عمودی بلند مرتبه استفاده می گردد.

قالب بتن لغزنده

کاربرد قاب بتن در سیلو

ساخت سیلو با قالب لغزنده

7- قالب مدولار

این نوع قالب ها که بصورت خم یا جوش تولید می شوند دارای ابعاد استاندارد بوده و دارای لبه 5 یا 6 سانتی می باشند. همچنین جهت عبور بولت برای بعضی از قالب ها سوراخ هایی تعبیه می گردد. در لبه تسمه سوراخ هایی با فاصله 5 سانت از هم بصورت مستطیل شکل ایجاد می گردد که محل عبور پین و اتصال قالب ها به یکدیگر با پین و گوه، پیچ و مهره و یا... می باشد.

مشخصات فنی قالب های بتن مدولار فلزی

- رویه این قالب ها از ورق 3 میلیمتر نوع st37 استفاده می شود.
- تسمه کناره ها در نوع جوشی ، از ورق 5 میلیمتر و به عرض 50 یا 60 میلیمتر با سوراخ های مستطیلی یا بیضی شکل با فواصل 50 میلیمتر پرسکاری می گردند .
- جهت تقویت تسمه ها نیز از ورق های st37 به ضخامت 3 الی 5 میلیمتر در داخل قالب استفاده می گردد تا استحکام آن را افزایش دهد .

روش جوشکاری قالب های شرکت ام پیکو: جهت ایجاد استحکام و جلوگیری از تنش ،حذف گل و پاشش ذرات جوشکاری ، نفوذپذیری مناسب جوش در عمق قطعه و طول عمر آنها ، استفاده از جوش co2 جهت تولید قالب های فلزی توصیه می گردد و این شرکت نیز با دستگاه های خود تنها از این روش جهت اتصال قطعات بهره گیری می نماید . نهایتا قطعات با کیفیت بالاتر را تولید و در اختیار مشتری قرار می دهد .


8- قالب مدولار- فیلر

فیلر ها و یا قطعات اتصال مابین قالب های اصلی، قطعاتی هستند که بدلیل ابعاد خاص خود امکان تولید دیواره ها، ستون ها و غیره را فراهم می نماید. این نوع قالب در مواردی که هیچگونه امکانی جهت استفاده از قالب های مدولار استاندارد میسر نباشد و کلیه ترکیبات به دلیل ابعاد غیر استاندارد پروژه یا موارد دیگر قابل مونتاژ نباشند از فیلرها استفاده می گردد.
همچنین در بتن ریزی مقاطع بسته، نظیر دال ها، فیلر ها دارای استفاده گسترده ای می باشند.

9 - سولجر ها

هر زمان که قالب های مدولار به یکدیگر متصل می شوند تا بصورت صفحه گسترده استفاده شوند بدلیل عدم استحکام لازم بایستی از قطعاتی استفاده نمود که در پشت قالب ها قرار گرفته و این استحکام را ایجاد نمایند. این قطعات را سولجر می نامند.
سولجر ها که از دو قطعه ناودانی به هم متصل تشکیل شده اند مانع از هم گسیختگی قالب های مدولار شده و با بولت و متعلقات دیگر سطحی را ایجاد می نمایند که هم بصورت یکپارچه بتن ریزی میسر می باشد و هم در جابجایی بدون جداسازی آنها امکان استفاده مجدد و راحت را فراهم می نماید .
همچنین قطعات مختلفی نظیر گیره متوسط یا بولت عصایی، خروسکی، واشر کاس و... را می توان به کمک سولجر به قالب ها متصل نمود تا در نهایت سطح یکپارچه و بزرگ تشکیل گردد . جنس سولجر ها از ورق 3 میلیمتر و در طول های 1 الی 4 متر قابل تولید می باشند.

.