زمینه فعالیت

- تولید انواع گریتینگ فلزی

- تولید گریتینگ کامپوزیت

- تولید انواع قالب بتن قالب خاص

- تولید ماشین آلات CNC

دیوار بتن پیش ساخته

بازدید: 2071

جداکننده یا تقسیم کننده بتن پیش ساخته یا دیوارهای حائل بتنی چیست ؟ ( concrete divider panel) دیوایدر پانل

دیوار ستون های بتنی کشویی

دیوایدرها انواع آنها کاربردشان در صنعت راه ها و کانالها راه های آب به چه صورت است.

بتن پیش ساخته یکی از انواع محصولات ساختمانی است که به صورت دیواره های آماده یا باکس ها دیواره اهی نیم دایره ای بسته به نوع طراحی و مناطق کاربردشان متفاوت است وظیفه ی این دیوایدر ها و در مراحل تولید بتن پیش ساخته بتنی از ریخته گری  بتن استفاده می شود هرچند استفاده از یک فرم قابل استفاده هم در ساخت این محصول مرسوم است .اما  بتن پیش ساخته بتنی حدودهً 50 سال است که در ایران رواج دارد که در مقایسه با زمان کشف بتن پیش ساخته بتنی که در سال 1930 ، بسیار زمان دیر، این محصول پا به صنعت ایران گذاشته است .

دیوایدر بتن جدا کننده دیوار بتن پیش ساخته

استفاده از سیستم های  بتن پیش ساخته، مزیت های زیادی را در سرتاسر محل ریخته گری بتن ارائه می دهد . ساخت بتن های پیش ساخته بتنی بدلیل اجرا شده بر روی زمین  باعث امنیت پروژه می شود .

انواع قطعات بتنی پیش ساخته

1 - قطعات دیوارهای پیش ساخته بتنی و مشبک ماندگار

قالب بتن مشبک ماندگار دیوایدر کشویی

انواع قطعات اصلی سازه شامل: دیوار های larg panel ، تک جداره و دوجداره عايق دار و ساده باربر ، فیسینگ و نما و همچنین ماندگار قلزی مشبک دیواری گریتینگ های دیواره

2 -قطعات پیش دال و دال بتنی پیش ساخته

دال های پیش ساخته مش های تنیده شده

انواع قطعات اصلی سازه شامل: پیش دال ، کوبیاکس ، دال کامل و دال کف

3 - قطعات پیش ساخته بتنی سفارشی

دال های پیش ساخته بتنی سفارشی

انواع قطعات شامل: انواع باکس ، نیوجرسی بریر ، منهول ، سنگ دال و...

4 - قطعات پیش ساخته دیوار محوطه

دیوار جداکننده دیوایدر پانل های حائل بتن

انواع قطعات یک رو ، دو رو و نقش دار شامل: پنل دیواری ، ستون و پی

انواع ساختمان های پیش ساخته بتنی

1 – ساختمان چوبی پیش ساخته

ساختمان چوبی پیش ساخته

2 –ساختمان های بتنی پیش ساخته با قالب بتن

ساختمان بتن پیش ساخته

انواع ساختمان های بتنی پیش ساخته

یک دسته فقط آنهایی که سـتون وتیر در کارخانه درست شده و به محل کار انتــقال پیدا کرده و دیوارهای جدا کننده در محل کار ساخته می شوند برای دیوارهای جدا کننده ی این نوع ساختمان معمولا از دیوارهای گچی یا آجرهای سبـــک وتوخالی استــفاده میشود و سقفها ممکن است پــیش ساخته یا بتنی باشند.

 انواع تیرهای مسلح بتن

ساختمان های بتنی پیش ساخته به طور کلی به دو دسته تقسیم می شوند و

دسته اول  قطعاتشان به طور کامل  در کارخانه تولید می شوند و در نتیجه نیازی به مونتاژ در محل نصب ساختمان بتنی پیش ساخته ندارند و  

دسته دوم قطعاتی همچون دیوار های جداکننده در محل نصب به سا زه پیش ساخته بتنی موناتژ می شوند  که در ساخت این نوع دیوار ها از گچ و  آجر های توخالی استفاده می شود .

تولیدات قطعات استاندارد قطعات پیش ساخته:

 فرم ها و اشکال قطعات بتنی پیش ساخته بتنی  در اوایل صنعت بتن پیش ساخته به علت تازه تاسیس بودن این صنعت استاندارد ثابتی برای  برای تولید قطعات بتنی پیش ساخته وجود نداشت . با گذشت زمان فرم ها و شکل های قطعات بتنی پیش ساخته  به صورت تجربی استاندارد شدند . به عنوان مثال برای پل ها تیر های تی شکل  و قوطی شکل مناسب ترین تولیدات بودند . در گذشته برخی از قطعات کف و سقف  که استفاده می شدن عبارت بودند از : تی های مضاعف ، تی های تک ، ناودانیها ، دال های سخت تو پر و انواع دیگری از این شکل های می باشد .

قالب کانال آب روگذر

کانال های آب بتن

متد پانلی:

در متد پانلی (روش  قطعه ای )  دیوار های جداکننده  سازه های پیش ساخته با قالب بتن به صورت یک قطعه در کارخانه ساخته می شوند  و به عنوان باربر  نیروی سقف و  همچنین وزن خود را تحمل می کند . ویژگی منحصر به فرد این روش بدلیل دیوار های  نحوه منتاژ دیوار های جداکننده  می توان تولید آپارتمان های با تعداد طبقات بالا  را نام برد .

سیستم سازه‌ای :

مقاومت سیستم های قطعات بتنی پیش ساخته با قالب بتن قابل اجرا به دو روش باشد، این روش ها برای مقاومت قطعات بتنی پیش ساخته  بسیار اساسی هستند . این دو روش عبارتند از سیستم قاب خمشی با اتصالات گیر دار (صلب)  و سیستم های قاب ساده در سیستم قاب خمشی با اتصالات گیر دار  بین تیر و ستون گیر داری کامل وجود دارد .بیشتر ساختمان های ساخته شده  با این سیستم  از قاب خمشی با اتصالات گیر دار استفاده می کنند . سیستم قاب  با اتصالات مفصلی  همراه با مهاربندی  یا دویار برشی به سه روش قابل انجام است .

1-دیوار های برشی پیش ساخته

2 –دیوار های بتنی درجا

3 –مهاربندی فلزی

انواع اتصالات در سیستم قاب خمشی اتصال صلب

در این نوع اتصال زاویه بین تیر و ستون همیشه  به صورت قائمه و 90 درجه است  . اجرای اتصال صلب با پیش بینی اجزا و قطعات مورد نیاز بر روی ستون‌ها و تیرها و تکمیل آن در زمان نصب قطعات و اجرای سیستم سازه ساختمان، امکان‌پذیر می‌شود.

 انواع اتصالات در سیستم های قاب ساده قطعات بتنی پیش ساخته با قالب بتن

اتصال ستون به پی 

این نوع از روش اتصال به دو دسته تقسیم می شود. در روش اول اتصال  توسط پیچ هایی که صفحات فولادی نصب شده در انتهای ستون هایی که برای بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد، اجرا می شوند.

اتصال سقف به سقف

 در این نوع اتصال فاصله بین قطعات سقف توسط میلگرد های کلاف کننده در لبه قطعات و  میلگرد های اتصال دهنده  انجام می شود  و در نتیجه آن  باعث انسجام و اتصال قطعات سقف می شود .

اتصال تیر به ستون

این اتصال با استفاده از نبشی و صفحات فولادی که از قبل به صورت  پیش ساخته روی تیر ها و ستون های سازه تعبیه شده و در محل نصب گذاشته شده و اجرا گردد . 

اتصال سقف به تیر

اتصال سقف به تیر به طور معمول به صورت تر و با استفاده از میلگردهایی که از قبل در قطعات سقف و تیر پیش بینی شده است، انجام می شود . با اضافه کردن میلگردهای طولی برای به هم پیوستن میلگردهای پیش بینی شده در قطعات تیر و سقف و بتن ریزی فاصله بین این دو قطعه، در محل اجرای ساختمان اتصال سقف به تیر تکمیل می‌شود.

اتصال ستون به ستون

در این نوع اتصال قطعات بتنی پیش ساخته با استفاده از صفحات فولادی در طرفین محل اتصال به دو روش کام و زبانه ، متصل می شوند .

نحوه تولید قطعات بتنی پیش ساخته با قالب بتن

تولید قطعات در کارخانه

تولید قطعات سازه های پیش ساخته با قالب بتن شامل مراحل آماده سازی قالب ها، فولادگذاری، بتن ریزی و عمل آوردی است و بسیار حائز اهمیت اند. در تولید قطعات بتنی پیش ساخته عملیات پیش تنیدگی نیز در صورت لزوم انجام می شود. عملیات پیش تنیدگی باعث کاهش ارتفاع تیر ها می گردد در حالی که تاثیر به سزایی در کنترل کیفی مراحل مختلف احرا  قبل از بتن ریزی دارد . به طور کلی روش های مختلف تولید این قطعات عبارتند از: تولید قطعات به صورت درجا  و تکی، تولید قطعات به  صورت درجا و چند تایی و تولید قطعات با استفاده از جابجایی شاسی یا پالت جا به جایی با نقاله تولید خطی.

حمل قطعات به محل اجرای ساختمان

نصب قطعات و تکمیل اتصالات

اجرا ساختمان های بتنی پیش ساخته

سیستم پیش ساخته بتنی به یکی از دو روش زیر اجرا می‌شود:

در روش خطی  اجرا اجزای تشکیل دهنده سازه ساختمان  بتنی پیش ساخته شامل پی، شناژ، تیر و ستون  و سقف به صورت پیش ساخته  بوده و اتصالات قطعات آن از نوع تر است. اتصال قطعات به وسیله اجرای بتن در فاصله بین دو قطعه و با استفاده از میلگردهای پیش بینی شده در لبه قطعات و میلگردهای متصل کننده‌ای که قبل از بتن ریزی اتصال نصب می‌شوند، صورت می‌گیرد.

اجرای ساختمان به روش خطی (تیر و ستون)

اجزای تشکیل دهنده سازه در این روش شامل شناژ ، پی، سقف، تیر و ستون می باشد .این قطعات به صورت پیش ساخته بوده

و اتصالت این نوع قطعات از نوع تر می باشد . اتصالات قطعات به وسیله اجرای بتن  در فاصله بین دو نقطه  و با استفاده از میلگرد های از قبل پیش بینی شده در لبه قطعات  و میلگرد های اتصال دهنده ای که قبل از بتن ریزی اتصال نصب می شود ، صورت می گیرد .

اجرای ساختمان به روش دیواری

در این روش اجزای تشکیل دهنده سازه ساختمان، شامل پی نواری، پانل‌های .یوار و سقف به صورت پیش ساخته هستند. اتصالات این روش از نوع پیچ و مهره و در برخی موارد اتصال تر می‌باشد. کلیه باز شوهای در و پنجره و هر نوع داکت تاسیساتی و حتی محل کلید و پریز و لوله‌های برق از قبل پیش بینی شده و در کارخانه اجرا می‌گردد.

اجزای تشکیل دهنده سازه در این روش اجرا  شامل پی نواری ، پانل های دیوار و سقف  به صورت پیش ساخته هستند  علاوه براستفاده از اتصال تر  در این نوع روش اجرا از پیچ و مهره نیز هم  استفاده می شود. در این روش اجرا  کلیه بازشو های در و پنجره و هر نوع داکت تاسیساتی  و تاسیسات برقی همچون پریز ها،  لوله های برق  و محل کلید ها   در کارخانه تولید می شود.

قیمت قطعات بتنی پیش ساخته  

شرکت راد بتن مفتخر است  که تولید کننده قطعات پیش ساخته با قالب بتن در انواع مختلف می باشد.

قیمت خرید و فروش قطعات بتنی پیش ساخته وابسته به اجزای تشکیل دهنده آن بوده و همواره در حال تغییر  است.

و از شرکت ام پیکو اطلااعات و شرایط محیطی و کاربردهای آنها را با ما در میان بگذارید از تاجربه ما استفاده کنید برای شرایط خود بهترین طراحی مناسب ترین قیمت را پیش بینی و ساخته در پروژه های خود استفاده کنید.

نظرات
    ارسال نظر
    • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
    • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
    • - لطفا فارسی بنویسید.
    • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.