نفت و گاز

MPCo دوشنبه 3 دی 1397 - 09:32
نفت و گاز
نفت و گاز
باتوجه به نوع سازه تاسیسات نفتی بویژه اسکله ها مخازن نفتی که بوسیله مصالحی همچون گریتینگ ها پوشیده می شوند، بدلیل وجود عوامل فیزیکی و شیمیایی قطعات کفپوش شده می بایست از مصالح مرغوب استفاده گردد تا در مقابل فرسایش و خوردگی با دوام باشد.

خوردگی در صنایع نفت و گاز و ایمینی سیستم ها دسترسی به آنها هر ساله مبالغ هنگفتی از بودجه کشور را به دلیل زیانهاي ناشی از این موضوع به خود اختصاصمی دهد که می توان به گونه اي از آن جلوگیري به عمل آورد. استفاده از بازدارنده هاي خوردگی سال هاست که به عنوان یکی از روش ها در صنایع نفت و گاز به کار گرفته می شود. یکی از علومی که به این پیشرفت کمک شایانی کرده است علم متالوزژي است که هر روزه مصالح جدید را با کیفیت بهتر و مفیدتر ارایه می کند گریتینگ های کامپوزیتی که از مصالح جدید و به روز به شمار می روند یکی از راه حل هاي اساسی رفع این مشکل به حساب می آید.

گریتینگ کانال در پوش برای نفت گاز


از ساخت اسکله هاي نفتی تا خطوط انتقال نفت و مخازن پتروشیمی بخصوص در جاهائیکه خورندگی و فرسایش زیاد است مثل محیط هاي مرطوب اسیدی و بازی استفاده از کامپوزیت ها بسیار مقرون به صرفه و مناسب است. البته شاید در نگاه اول استفاده از کامپوزیت ها از لحاظ اقتصادي مقرون به صرفه نباشد زیرا مواد اولیه ساخت تجهیزات با استفاده از کامپوزیت گاهاً هزینه اي حدود 1.5 برابر هزینه ساخت تجهیزات با استفاده از فلزات را به دنبال دارد اما در نگاهی دقیق تر به موضوع مخصوصاً در محل هاي داراي خوردگی و فرسایش بالا به دلیل کاهش هزینه هاي تعمیراتی و تعویض قطعات استفاده از کامپوزیت داراي توجیه اقتصادي می باشد.
سابقه استفاده از کامپوزیت هاي پیشرفته به دهه 1940 میلادی باز می گردد که در صنعت هوا فضا بکارگیري و استفاده شده است.
حدود 20 تا 30 سال بعد ازآن کامپوزیت هاي پایه پلیمري به طور گسترده اي در صنایع ساختمان سازي، حمل و نقل و غیره استفاده گردید.

عمده مصارف مصالح کامپوزیت در زمینه هاي ذیل می باشد:

الف ) صنایع نفت و گاز
ب) مقاوم سازي سازه ها
ج ) تقویت بدنه خودروها
د ) سازه هاي دریایی

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.