معماری قالب بندی بتن

MPCo پنجشنبه 25 بهمن 1397 - 14:33
معماری قالب بندی بتن
قالب بندی بتن معماری در مقایسه با بتن سازه ای :
وقتی از بتن فقط برای مقاصد سازه ای استفاده می شود و سطح نمای آن چندان اهمیتی ندارد، ملاحظات و نیازهای اصلی قالب بندی عبارتند از : مقاومت، صلبیت و صرفه اقتصادی.

این مسئله آزادی عمل بیشتری در انتخاب مواد قالب و تخصص نیروی کار مورد نیزا برای ساخت و نصب قالب ها بوجود می آورد ولی در مورد قالب بتن معماری اینطور نیست.

بتن معماری با بتن سازه ای اختلاف دارد و در آن ظاهر یا رنگ سطح بیرونی قالب بندی شده بسیار مهم تر از مقاومت اعضا می باشد. خواص بتن تازه به گونه ای است که می تواند در قالب ریخته شود تا پس از سخت شدن به هر شکل و رنگی (با استفاده از رنگ های خاص) در می آید.

سطوح تمام شده باید کاملا صاف و پرداخت باشند. البته ممکن است بر حسب ظاهری که قرار است داشته باشند، سطح زبر و خشن مورد نیاز باشد. نمای سطوح بسیار بزرگ را می توان با استفاده از تمهیداتی مانند برجستگی و فرورفتگی، نمای زبر و برجسته، تزئینات وسایر طرح ها بهبود بخشید. با استفاده از قالب های فلزی سطح بتن کاملا پرداخت شده از کار در می آید. طرح ها والگوهای مختلف را می توان با استفاده از پوشش های داخلی قالب که بر روی رویه قالب نصب می شود ایجاد نمود. در صورتیکه طرح خاصی در ابعاد بزرگ مورد نظر باشد، می توان آن را به شرکت سازنده قالب سفارش داد تا قالب ها را با شکل مورد نظر بسازد.

به علت اینکه کیفیت بتن تمام شده تابع کیفیت قالب می باشد، باید در انتخاب قالب دقت و وسواس به خرج داد. همچنین نیاز به استاد کار حرفه ای برای نصب و برچیدن قالب های بتن معماری می باشد، خصوصا اگر جلوه های ویژه ای با درجه کیفیت خاص مورد نظر باشد، می توان قبل از اجرای کار، یک نمونه در ابعاد کوچک حدود 0/5 0/5x  متر توسط کارگران ساخته شود تا کیفیت عملکرد کارگران و قالب ها مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد.

.

سیستم های رنگ آمیزی بتن :

بتنی که با سیمان معمولی ساخته می شود معمولا به رنگ خاکستری می باشد. برای بتن معماری، دامنه وسیعی از رنگ ها با استفاده از افزودنیهای رنگی در مخلوط بتن یا سخت کننده های رنگی بر روی سطح بتن تمام شده قابل حصول است.

افزودنیها رنگی کاهنده آب برای ایجاد رنگ یکنواخت پایدار به مخلوط بتن اضافه می شوند. این افزودنیها در رنگ های متنوع از خاکستری پر رنگ تا سرخ آتشین موجود می باشد. ترکیب سفارشی رنگ ها نیز برای طرح های خاص قابل ساخت می باشد.

ایجاد بافت رنگارنگ با نمای طرح سنگ برای کفسازی ها، با استفاده از بتن تازه ریخته  شده میسر است، خصوصا با استفاده از سنگ های دانه بندی شده و انتخاب شده برای ایجاد جلا و جذابیت در ترکیب مصالح سیمانی با دانه های رنگی. اگر سطح بتن تازه ریخته شده سندبلاست شود، حاصل کار یک سطح ضد آب با رنگ مطلوب می باشد. سطوح با نمای مشابه گرانیت و مرمر با رنگ های مختلف از رنگ صورتی با پس زمینه ی سنگی سیاه و قهوه ای تا نمای شیری قابل حصول است.

سخت کننده های سطح برای سطوح مسطح بتن تازه ریخته شده مورد استفاده قرار می گیرند. از این سخت کننده ها اغلب برای ایجاد طرح و نقش یا شکل های خاص در کفسازی های تجاری، اطراف استخر و پیاده روهای بتنی طرح دار استفاده می شود. همچنین بعضی از این سخت کننده ها خواص اضافی نظیر افزایش مقاومت دربرابر حمله نمک ها و دوره های انجماد و ذوب نیز ایجاد می کنند.

.

پوشش های داخلی قالب :

پوشش های داخلی قالب بتن معماری را می توان برای ایجاد بافت های خاص یا ظواهر حجاری در سطح بتن مورد استفاده قرار داد. سطح بتن ممکن است نظیر بافت چوب، آجر زبر، بلوک، یا یک بافت نامنظم مانند شکل 14-1 باشد پوشش های داخلی قالب ممکن است از نوع صلب یا انعطاف پذیر باشد.

پوشش داخلی قالب بتن

شکل 14-1 نمونه هایی از نقش های ایجاد شده توسط پوشش داخلی قالب

 

صفحات پوشش قالب صلب به داخل قالب متصل می شوند یا پیش از بتن ریزی در زیر سطح قرار می گیرند. توصیه می شود بوسیله پیچ یا میخ از حرکت این پوشش ها جلوگیری شود. پس از بتن ریزی و گذشت زمان معمول برای عمل آمدن بتن، قالب ها و پوشش های داخلی آنها از بتن جدا می شوند و نقش ها بر روی بتن باقی می مانند. سطوح سخت وبدون حفره ایجاد شده مانع نفوذ آب یا تغییر رنگ می شود. صفحات پوشش داخلی صلب، سبک وزن بوده و به سادگی از بتن جدا می شود.

توصیه شده است که برجستگی درز بین پوشش ها با طرح ایجاد شده ترکیب نشود این برجستگی ها با اندازه مناسب به صورت متمم طرح در آمده و زیبایی نمای بتن را افزایش می دهد.

برای بافت ها و رنگ های یکنواخت، بتن باید فقط از یک تولید کننده تهیه شود، چون در اینصورت تمام اجزاء بتن از یک نوع و یک منبع می باشد. به منظور کاهش جدا شدگی دانه ها باید برای بتن ریزی از لوله ی ترمی استفاده نمود. بتن باید به طور صحیح ویبره شود تا خطوط بین مراحل مختلف بتن ریزی حذف شود و حباب های هوای محبوس در بتن به حداقل برسد. پمپ نمودن بتن از انتهای قالب معمولا حباب های هوای سطح بتن را کاهش می دهد. البته این روش باعث ایجاد فشار برکنش قابل ملاحظه ای بر روی قالب می شود و ممکن است باعث خراب شدن پوشش داخلی قالب نیز بشود.

برای کاهش نیرو های لازم برای جدا کردن قالب از بتن و تقلیل چسبندگی بین حفره ها باید از یک ماده جداساز استفاده نمود. این ماده جداساز باید قبل از هر مرحله ی بتن ریزی مورد استفاده قرار گیرد.

 

پرکردن درزهای پوشش داخلی قالب :

تمام درزهای پوشش ها و حفره ی بلت ها باید پر شوند تا از جمع شدن آب و تغییر رنگ بتن جلوگیری گردد. استافده از درزگیر سیلیکون برای بتن درجا، توصیه می شود. این ماده درزگیر، دارای گیرش یک مرحله ای بوده، انعطاف پذیر می باشد، چسبندگی خوبی دارد و رنگ بتن را تغییر نمی دهد. بر روی درزگیر یک درپوش قرار می گیرد که آن را از سطح تمام شده بتن پنهان می کند.

نوارهای لوله ای یا نوارهای دو طرف فوم دار درزهایی را که بین سطح قالب و پوشش داخلی ایجاد می شود را پر می کنند و پوشش داخلی ایجاد می شود را پر می کنند و پوشش قالب را تثبیت می کنند. استفاده از بوته ی بدنه قالب برای بتن پیش ساخته یا سایر مواردی که قالب ها از هم جدا نمی شوند و جابه جا نمی شوند مناسب است.

 

بتن با سطح پرداخت شده :

معمولا ایجاد سطح کاملا صاف و صیقلی بتن بسیار دشوار است. معمولا اگر نیاز به سطح صاف بتن باشد، از قالب های فلزی، سخت چوبها یا صفحات پلای فوم HDO استفاده می شود. هر چند این قالب ها سطح پرداختی برای بتن ایجاد می کنند ولی درز بین پانل ها بر روی بتن ایجاد خط نموده و نمای آن را خراب می کنند. بنابراین در زمان نصب قالب ها باید با استفاده از تمهیدات خاصی از پرداخت بودن درز اتصال قالبها، اطمینان حاصل نمود.

از قالب های فلزی انحصاری تولیدکنندگان خاص در بسیاری موارد برای سطرح مستقیم یا منحنی بتنی استفاده می شود. این قالبها معمولا تحت کنترل ها ویژه ای ساخته می وند تا سطح قالب بدون هیچگونه موج و زائده ای باشد. به دلیل اینکه این قالب ها در کارخانه با استفاده از ماشین آلات و با اندازه های دقیق ساخته می شوند، درز بین این قالب ها در کارگاه به سادگی با یکدیگر جفت می شوند. قالب هایی که برای نما مورد استفاده قرار می گیرند معمولا در ابعاد بزرگ ساخته می شوند و درنتیجه تعداد درزهای آن در سطح کاهش می یابد.

پلای فرم نوع خاصی از پلای وود می باشد که برای استفاده در صنعت قالب بندی بتن طراحی شده است پلای فرم از گونه های خاص چوب و با روکش های خاصی ساخته می شود تا کارایی نظیر قالب های فلزی داشته باشند.

این قالب ها خصوصا برای سطوح صاف و منحنی مناسب می باشند. جدول 4-15 حداقل شعاع خم پلای فرم خشک را ارائه می دهد.

-- خیساندن و روغن زدن قالب ها

قالب های چوبی که در تماس با بتن قرار می گیرند باید حداقل به مدت 12 ساعت در آب خیسانده شوند. این نگهداری به منظور بسته شدن حفره های رویه قالب است تا از جذب آب بتن جلوگیری شود. همچنین این کار باعث می شود قالب ها راحت تر از بتن جدا شوند.

قالب های پلای وود قالب های فلزی باید قبل از هر بار استفاده روغن زده شوند یا به یک ماده جداساز آغشته شوند، چون اگر پس از قالب بندی از این مواد استفاده شود ممکن است آرماتورها نیز به آن آغشته شوند و در نتیجه پیوستگی بتن و فولاد دچار نقصان شود.

 

درزهای اجرایی :

تمام سازه های بتنی، به جز قطعات کوچک و ساده نیاز به درز اجرایی دارند، که چندین مقصود را برآورده می سازد. پس از بتن ریزی گیرش بتن و عمل آوری آن صورت می گیرد و بتن دچار جمع شدگی[1] می شود که در نتیجه در بتن تنش کششی ایجاد می شود. اگر مقدار این تنش ها قابل ملاحظه باشد و هیچ تمهیدی برای جلوگیری از آن ها صورت نگرفته باشد امکان دارد که بتن ترک بخورد. این ترک ها بسیار بد منظره هستند و به طور کامل قابل تعمیر و مرمت نیستند. ترک ها خصوصا اگر در سطح بتن معماری ایجاد شوند بسیار نامطلوب می باشند.

چون قالب های بتن معماری اگثرا دارای نقوش و زینت های مختلفی هستند، تنش ها و جابجایی های ناشی از جمع شدگی بتن ممکن است به این نقش ها آسیب برساند یا آنها را خراب کند. این تنش ها و جابجای ها بوسیله ی تعبیه درزهای اجرا در فواصل منطقی، قابل کنترل می باشند. بعنوان مثال، اگر بتن قرنیز بالای یک پنجره به صورت یکپارچه اجرا شود، ممکن است جمع شدگی بتن باعث ظهور ترک بد منظره ای روی آن شود. به همین دلید بجاست که یک درز اجرایی افقی در زیر قرنیز تعبیه شود.

یک دلیل دیگر استفاده از درز اجرایی این است که بتن برای اغلب سازه ها به صورت مرحله به مرحله ریخته می شوند، نه به صورت یکپارچه، بنابراین، بجاست که برای کنترل تغییر نما در هر مرحله از بتن ریزی درز اجرایی تعبیه شود. معمولا زمانی که معمار یا مهندس طراح، سازه بتنی را طراحی می کند، محل درز اجرا را نیز مشخص می کند و آثار آن را در نمای سازه در نظر می گیرد و همچنین مقدار بتن نورد نیزا مابین دو درز اجرای متوالی را نیز در نظر می گیرد.

از آنجا که نمای بتن معماری بسیار حائز اهمیت است، محل درز اجرایی باید با دقت انتخاب شود. اغلب محل درزهای اجرایی بگونه ای انتخاب می شوند که به چشم نیایند. از درزهای افقی می توان در قرنیز زیر یا بالای پنجره استفاده نمود، درزهای اجرای عمودی را می توان در امتداد لبه های ستون های نما یا سایر فصل مشترک های عمودی تعبیه نمود. شکل 14-2 موقعیت مناسب درزهای اجرایی ساختمان را نشان می دهد.

.

موقعیت درزهای اجرایی در ساختمان بر روی قالب بتن

شکل 14-2 موقعیت درزهای اجرایی در ساختمان

 جزئیات قالب بندی :

اغلب توصیه می شود جزئیات اجرایی بتن معماری توسط پیمانکار تهیه شود و جهت تصویب به معمار یا مهندس ارائه شود، این جزئیات معمولا به صورت نقشه های بزرگ مقیاس، که در آن تمامی جزئیات قالب بندی نشان داده شده است، می باشد. صرف نظر از چنین توصیه ای، باید نقشه های کاملا اندازه گذاری شده ای که نماها، برش ها و سایر اطلاعات را نشان دهد تهیه شود و موقعیت واقعی نقش هایی که باید بر روی بتن یا در داخل آن ایجاد شود را نشان دهد. تصویر 14-3 نقشه جزئیات قالب کتیبه پیرامون ساختمان بتنی را نشان می دهد.

 

جزئیات قالب بتن برای ایجاد طرح در بتن معماری

تصویر 14-3 نمونه ای از جزئیات قالب برای ایجاد طرح در بتن معماری

 

چند نمونه از قالب فلزی طراحی و اجرا شده تصاویر طرح ها و قالب های بتن سردر دانشگاه ها شهرداردی ها برای اجرا بتن معماری را نشان می دهد.

.

ترتیب نصب قالب برای ساختمان :

ترتیب نصب قالب ها باید با برنامه ریزی انجام شود و این برنامه ریزی باید قبل از ساخت قالب ها صورت گیرد.

سفارش ساخت قالب هایی که زودتر باید نصب شوند باید در اولویت قرار گیرند تا فضای کارگاه با قالب هایی که در مراحل بعد باید نصب شوند باید پر نشود. برنامه تنظیم شده کاملا تابع نوع ساختمان در حال اجرا می باشد. سه نوع طرح کلی برای نصب قالب های سازه ی بتن معماری وجود دارد که به قرار زیر است.

 

طرح 1

برای ساختمان های یک و دو  طبقه و طبقات پایین ساختمان هایی بلند که معمولا بیشتر از طبقات بالایی مورد نماسازی قرار می گیرند روند زیر می تواند مورد استفاده قرار گیرد :

1- نصب قالب وجه بیرونی دیوارها و تنظیم تقریبی آنها

2- نصب قالب وجه داخلی دوارها و قالب کف ها

3- تنظیم قالب ها در موقعیت صحیح خود، بستن مهارها و محکم نمودن اتصالات قالب ها

.

طرح 2

برای ساختمان هایی که اصلا شامل تیر و ستون می باشد و با استفاده از قالب های پانلی پیش ساخته قابل حمل اجرا می شوند، برنامه زیر را می توان مورد استفاده قرار داد:

1- نصب قالب وجه داخلی دیوارها و قالب کف ها

2- نصب قالب وجه بیرونی دیوارها

3- تنظیم قالب ها در موقعیت صحیح،نصب مهارها و محکم نمودن اتصالات

.

طرح 3

برای ساختمان های بلند که نیاز به تزئینات قابل ملاحظه می باشد و از قالب های خاص در آنها زیاد استفاده می شود می توان از روند زیر استفاده نمود :

1-نصب قالب کف ها

2- نصب قالب وجوه بیرونی دیوارها وتنظیم آنها در موقعیت تقریبی

3- در صورت نیاز انجام اصلاحات بر روی سطح قالب ها و پر کردن فضای خالی بین درزها

4- نصب قالب وجوه داخلی دیوارها

5- تنظیم دقیق قالب ها در موقعیت صحیح و محکم نمودن اتصال قالب ها و نصب مهارها

 

.ترتیب برچیدن قالب ها :

در زمانی که جزئیات ساخت قالب ها تهیه می شود، ترتیب و روش برچیدن قالب ها نیز باید در نظر گرفته شود. اگر ساخت و نصب قالب ها با دقت مورد بررسی قرار نگیرد، ممکن است مواردی پیش بیاید که برای باز کردن یک قالب، یک جزء قالب بندی یا یک عضو، راهی بجز تخریب موضعی یا کلی آن وجود نداشته باشد. چون بسیاری از قالب ها قابل باز کردن و استافده مجدد می باشد، باید قالب ها بگونه ای نصب شوند که امکان باز کردن آن ها بدون آسیب دیدن وجود داشته باشد. قطعه یا پانلی که باید در ابتدا باز شود، نباید در پشت قالب هایی که بعد از آن باز می شوند گیر بیفتد. چنین جزئی باید بگونه ای به بقیه سیستم قالب بندی بسته شود که به سادگی قابلیت باز شدن داشته باشد.

.

قالب های پلاستیکی (فایبرگلاس-سیلیکونی) :

تولید کنندگان محصولات پلاستیکی روش مناسبی برای ساخت قالب های پلاستیکی با استفاده در بتن معماری دارند. قالب طرحی که باید بر روی بتن اجرا شود بر روی ورق رویه قالب نصب می شود. این طرح ممکن است مربعی به ابعاد 30 سانتی متر تا ابعاد حدود 1 متر در 2 متر باشند. در داخل یک قالب می توان چندین قالب پلاستیکی در کنار یکدیگر نصب نمود تا یک طرح در ابعاد بزرگ را تشکیل دهند.

این پوشش های داخلی سبک وزن بوده، حمل و نقل آنها آسان است، در مقابل خوردگی و ضربه مقاومند، و مقاومت کافی برای تحمل وزن و فشار ناشی از بتن ریزی دارند. سطح صاف پلاستیک همراه با انعطاف پذیری آن، باعث می شود تا این قالب ها به سادگی از بتن سخت شده جدا شوند. چون با نگهداری صحیح هر یک از این پوشش ها بیش از 10 بار قابل استفاده مجدد می باشد، هزینه آنها برای هر بار استفاده، منطقی می باشد.

بتنی که در چنین قالب هایی ریخته می شود باید حاوی مواد حباب زا باشد تا کارایی آن را بهبود بخشد و باید با استفاده از ویبراتور داخلی لرزانده شود تا تمام حباب های هوای آن خارج شود و از تماس کامل بین بتن و سطح قالب اطمینان حاصل شود، پوشش های داخلی باید 48 الی 72 ساعت در محل باقی بمانند.

 

قالب های فلزی :

قالب های فلزی نیز برای قالب بندی بتن معماری مورد استفاده قرار می گیرند. چون بتن به آهن گالوانیزه می چسبد، باید برای ساخت قالب از آهن سیاه استفاده شود. سطح قالب که با بتن در تماس قرار می گیرد نیز باید روغنکاری شود(شکل14-6)

قالب بتن شیاردار با استفاده از ورق کنگره ای

شکل14-6 قالب شیاردار با استفاده از ورق کنگره ای

 

صفحات فولادی کنگره دار می توان برای قالب بندی سطوح شیاردار، ستون ها و تیرها مورد استفاده قرار داد. باید بخاطر داشت که پیش آمدگی در اتصالات، بهتر است روی هم قرار گیرد تا اثر درز قالب بر روی بتن کمتر مشهود باشد.

ایجاد گوشه های گرد با استفاده از قالب فولادی برای بتن

شکل14-7 ایجاد گوشه های گرد با استفاده از قالب فولادی

شکل 14-7 یک روش استفاده از قالب فلزی برای بتن معماری را نشان می دهد.فلز با استفاده از بلوکهای چوبی و بست، سخت شده است تا انحنای مطلوب را با اندازه ی مناسب به خود بگیرد.

.

قالب های خاص فلزی :

برای ایجاد اشکال خاص بتن معماری می توان قالب های فلزی با شکل و طرح مورد نظرطراحی نموده و ساخت. این قالب ها برای احداث گوشه های گرد، گوشه های خاص، سطوح طرح دار، محل اتصال تیر به ستون، سرستون قارچی، قرنیز پنجره ها، ورودیها، جان پناه و... طراحی و ساخته می شوند. شکل های 14-8 و 14-9 چند نمونه از این قالب ها را نشان می دهد.

 

قالب بتن موج شکن تتروپاد

شکل 14-8 قالب خاص برای قطعه پیش ساخته موج شکن.(شرکت ام پیکو)

سرستون قارچی که با استفاده از قالب خاص بتن

شکل 14-9 سرستون قارچی که با استفاده از قالب خاص اجرا شده است.( شرکت ام پیکو)

[1] Shrinkage

ارسال نظر
  • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
  • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
  • - لطفا فارسی بنویسید.
  • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.