پل

MPCo سه شنبه 11 تیر 1398 - 14:37
پل
پُل، سازه‌ای است که دو مکان را به هم متصل می‌کند. در تعریف قدیمی، پل طاقی است بر روی رودخانه، دره، یا هر نوع گذرگاه که رفت‌وآمد را ممکن می‌سازد.

پل

برای دیگر کاربردها، پل (ابهام‌زدایی) را ببینید.

پل سی سه پل اصفهان

سی‌وسه‌پل اصفهان.

پل چوبی در رود نام خان

یک پُل چوبی در رود نام خان در لائوس.

پُل، سازه‌ای است که دو مکان را به هم متصل می‌کند. در تعریف قدیمی، پل طاقی است بر روی رودخانه، دره، یا هر نوع گذرگاه که رفت‌وآمد را ممکن می‌سازد. اما امروزه در مبحث مدیریت شهری، پل را سازه‌ای برای عبور از موانع فیزیکی قلمداد می‌کنند تا ضمن استفاده از فضا (نه صرفاً سطح زمین) بتواند عبورومرور و دسترسی به اماکن را تسهیل کند. قالب های پل شامل تابلیه عرشه پایه کوله قرنیز بتن انواع پل فلزی پیش ساخته بتنی شرکت ام پیکو از بالا ترین کیفیت بهترین طراحی مهندسی معکوس با کارشناسانی مجرب در اختیار شما عزیزان قرار گرفته است.

محتویات

انواع پل‌ها

پل سازه استراچر فولادی

پل گلن کنیون در ایالت آریزونای آمریکا

پل کالیفورنیا گلدن گیت کابلی سازه فلزی

پل معلق گُلدِن گیت، شهر سانفرانسیسکو را به شمال ایالت کالیفرنیا وصل می‌کند.

پل مسطح

ساده‌ترین نوع پل است که اجزای اصلی آن عبارتند از یک ورقهٔ مسطح و پایه‌هایی است که در طول پل مستقر شده‌اند و وزن پل و بار روی پل را به زمین منتقل می‌کنند. این پل‌ها به علت طراحی ساده و اولیه‌ای که دارند و مصالح کمی که در فواصل کوتاه لازم دارند به تعداد زیاد در روستاها مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرند.

پل قوسی

نوشتار اصلی: پل قوسی

پل قوسی، پلی است با تکیه گاه‌های انتهائی در هر طرف، که شکلی نیم دایره مانند دارد. پلی که از رشته‌ای از قوسها تشکیل شده باشد، پل دره‌ای نامیده می‌شود. پل قوسی ابتدا توسط یونانی‌ها و از سنگ ساخته شد. بعدها، مردم باستان از ملات در پل‌های قوسی خود استفاده کردند.

با توجه به اصول مقاومت مصالح، شعاع قوس و ابعاد این پلها را طوری انتخاب می‌کنند که بارهای قائم وارده تبدیل به یک نیروی فشاری در امتداد قوس شود. بنا براین در مناطقی با کیفیت خاک مناسب، می‌توان دهانه‌های بزرگ (تا حدود ۵۰۰ متر) را با پلهای قوسی طی نمود.

پل‌های تشریفاتی

پل های نمادین شرق آسیا

یک پل تشریفاتی

جهت زیباتر شدن، بعضی پلها با ارتفاع بیشتر از حد نیاز ساخته می‌شوند. این نوع پل که بیشتر در باغهای نمادین موجود در شرق آسیا ساخته شده‌است، پل ماه(Moon Bridge)نیز خوانده می‌شود (از آنجایی که این نوع پل یادآور چگونگی حرکت ماه در آسمان است). بعضی این پل‌های موجود در این باغها ممکن است فقط روی یک سری بستر رودهای خشک که جربان آب سنگ ریزه‌های ته رود را شسته‌است گذر کنند. در قصرها اغلب این پلها بر روی آبراه‌های مصنوعی به عنوان سمبل یک مسیر خاص به یک مکان خیلی مهم یا یک مکان خیالی و فرضی ساخته شده‌اند. برای نمونه پنج پل در شهر ممنوعه در پکن (پایتخت چین) بر روی یک سری آبراه پر پیج و خم ساخته شده‌اند که پل مرکزی تنها جهت عبور امپراتور، همسر امپراتور و فرزندانشان بوده‌است.

پل کابلی

پل کابلی در ساوپالو برزیل

یک پل کابلی در شهر سائو پائولو، برزیل.

نوشتار اصلی: پل کابلی

پل کابلی، نوعی پُل است که عرشه پل توسط کابلهایی به برج‌های پل وصل شده و نیروهای آن را تحمل می‌کنند.

پل‌های کهن

پل تاریخی ورسک راه آهن ایران

پل وِرِسک از بزرگ‌ترین پل‌های راه‌آهن سراسری ایران است که در ارتفاعات روستای ورسک در شهرستان سواد کوه در استان مازندران قرار دارد. در پایان جنگ جهانی دوم، این پل را به دلیل اهمیتی که در جلوگیری از شکستاتحاد جماهیر شوروی از قوای آلمان نازی ایفا کرد، «پل پیروزی» لقب دادند.

از پلهای کهن در ایران بخشهای اندکی به جا مانده‌است. اصطخری در کتاب خود از پلی نزدیک ارگان (ارجان یا ارقان) در نزدیکی بهبهان یاد می‌کند. در گذشته آنجا شهری بزرگ بوده که امروز چیزی از آن باقی نمانده‌است و شهر بهبهان امروزی جای آن ساخته شده‌است. کنار شهر کهن پلی بوده با دهانه‌ای پهن و بلندی آن به اندازه‌ای بوده که یک سوار بلند بالا روی شتر با نیزه‌ای در دست می‌توانسته از زیر آن بگذرد.

در فیروز آباد به سوی هزارپیچ در مسیر کوار پلی وجود داشت که تا این اواخر پابرجا بود ولی در کشمکش‌هایی که میان دولت و قشقایی‌ها پیش آمد ویران شد. امروزه هنوز آثاری از آن پل سنگی را می‌توان دید. چند دهانه از آن در پیش از اسلام ساخته شده که هنوز کمابیش برجاست. این پل زمان آل بویه بازسازی شده بود، بدین صورت که دهانه بزرگ آن به چند چشمه پخش شده تا کوچکتر شوند که این چشمه‌ها ویران شده‌است. آنچه باقی مانده‌است نشان از پیشرفت در پل‌سازی ایرانیان است.

یکی از پل‌های کهن پل چهارباب در خرم‌آباد است. بیشتر این پلها در سده سوم وچهارم میلادی ساخته شده‌اند. سپس چشمه‌های آن‌ها را در سده چهارم و پنجم و ششم هجری بازسازی کرده‌اند و گاه شکل آن‌ها نیز دگرگون شده‌است. و لب پایه‌ها همان پایه‌های نخستین بوده‌است .
یکی دیگر از پلهای کهن روی رود کشکان نزدیک خرم‌آباد است که جاده مهمی از روی آن می‌گذشته‌است. این پل را نجم الدین پسر بدرالدین از فرمانروایان شیعی کردساخته‌است که هم‌زمان با آل بویه در غرب ایران فرمان‌روایی می‌کرده‌اند. پلهای دیگری نیز نزدیک خرم‌آباد یافت می‌شود که تنها پایه‌های آن‌ها به جا مانده‌است.

برخی پل‌های کهن را این‌گونه فرمانروایان بازسازی کرده‌اند. مانند پل شهرستان در اصفهان که ساختمان نخستین آن در سده ششم پیش از میلاد ساخته شده بود. سپس در سده دوم و سوم میلادی یک بار بازسازی شده و پس از اسلام هم پیوسته بازسازی می‌شده‌است. این پل چون دو بخش مهم اصفهان را به هم می‌پیوسته اهمیت فراوانی داشته‌است. در زمان کنونی هم که پل بازسازی شده از آن بهره‌گیری می‌شود. جالب است که پایه‌های آن به اندازه‌ای پایدار و استوار بوده که در هیچ زمانی نیاز به بازسازی آن پیش نیامده است.

یکی دیگر از پل‌های ارزشمند، «پلدختر» نام دارد که احتمال می‌رود متعلق به دوره ساسانیان باشد و برخی دلیل نام‌گذاری آن را به پل‌دختر را منتسب دانستن پل به نام ایزد بانو آناهیتا می‌دانند. این پل تاریخی در ورودی شهری به همین نام در جنوب استان لرستان قرار دارد و بنای آن در قرن چهارم هجری قمری مورد مرمت قرار گرفته‌است اما هم‌اکنون تنها یک دهانه از طاق‌های آن برجا مانده و جاده شماره ۳۷ از زیر آن عبور می‌کند. این پل بی تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور قرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده‌است. ارتفاع تنها طاق برجای مانده پل ۱۸ متر از سطح آسفالت جاده و ۳۰ متر از آب رودخانه و عرض آن ۱۱٬۳۰ متر است. جهت پل شرقی، غربی و طول آن ۲۷۰ متر است. این اثر تاریخی به شماره ۱۶۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.

همان گونه که گفته شد برخی از پلها روی بندها ساخته شده‌است. مانند بند امیر که همچون پلی است که دو سوی رودخانه را به هم می‌پیوندد. چند سد دیگر در دنباله بند امیر بوده که برخی از آن‌ها را پیش از اسلام و برخی را پس از اسلام ساخته‌اند و امروزه بیشتر دهانه‌های آن‌ها ویران شده‌اند.[۱]

تحلیل پل‌ها

در تحلیل این نوع سازه‌ها از ابزارهای ویژه‌ای مانند تکنولوژی مدل‌سازی اطلاعات ساختمان BIM استفاده می‌شود که هم باعث افزایش بهره‌وری شده و هم هزینه‌های ساخت را کاهش می‌دهد نمونه بارز آن پل کروسل که به عنوان یک پروژه بزرگ با موفقیت اجرا و به بهره‌برداری رسیده‌است.[۲]

پل های آزاد راه های پیچیده جهان

پل طبیعت

پل طبیعت یک پل پیاده در اراضی عباس‌آباد تهران و بر فراز اتوبان مدرس است. این پل سه طبقه که سازهٔ فولادی دارد به طول ۲۷۰ متر و بوسیلهٔ سه ستون درختی برپا شده‌است.[۳] پل طبیعت بواسطه کاربری «انسان‌گرا» که از پل‌های تاریخی اصفهان نظیر پل خواجو الهام گرفته‌است و همچنین معماری منحصربه‌فرد، موفق به دریافت جوایز معماری متعدد بین‌المللی شده‌است. جایزه آقاخان ۲۰۱۶[۴] و جایزه آرکیتایزر A+ نمونه این جوایز است.

پل طبیعت ایران

منابع

 1. پیرنیا، محمد کریم. اصول معماری.
 2. ستوده بیدختی، امیرحسین، 1394، کاربرد مدل‌سازی اطلاعات ساختمان BIM در فاز اجرای پروژه‌های ساخت، کنفرانس بین‌المللی دستاوردهای نوین در مهندسی عمران، معماری، محیط زیست و مدیریت شهری، تهران، مؤسسه مدیران ایده پرداز پایتخت ویرا، https://www.researchgate.net/publication/283462104__________
 3. پل طبیعت تهران |تیم طراح: سازه‌های پارچه‌ای دیبا
 4. جایزه معماری آقاخان 2016 برای پل طبیعت
 • مجله همشهری مسافر، سازمان همشهری، ارگان شهرداری تهران، شماره مورخ ۲۶ شهریور ۱۳۸۷
 • برگردان مقاله از سایت nova
 • برگردان بخشی کوچکی از مقاله cable stayed bridgeدر ویکی‌پدیای انگلیسی
 • ترجمه en:Bridge#Decorative or ceremonialاز ویکی‌پدیای انگلیسی

منابع برای مطالعهٔ بیشتر

عبدالمتین ستایش. فرهنگ اصطلاحات مهندسی پل 

 انتشارات نوروزی. کلیک کنید برای دانلود فایل (PDF).

 

[نهفتن]

· ن ب و

معماری ایرانی

 

عناصر

· آشپزخانه , ارچین , ارسی , اسلیمیاندرونیایوان , بام , بادگیر , بادخان چندسویه , باغچال , پنج‌دری , پنج‌کاسه‌ای , پیش‌طاق  تابستان‌نشینتاقچه , تالارتوالت و حمامجلوخان ,  چار سو , چهارباغ , چهارصفه ,  حوضخانهحیاط ,  دالان ,  دخمهدرگاه ,  رسمی‌بندی ,  رواق ,  زمستان‌نشینساباط , سرابستانسرداب ,  سردر ,  سکوشاه‌نشین ,  شبستان  , شبستان زمستانی ,  شوادانعمارت سر در , غلام‌گردشکاربندیکاریزکنگرهگنبد  , گودال باغچه ,  گوشواره , اتاق گوشواره ,  لته‌سر ,  مقرنس , مهتابی ,  میانسرا ,  نشیمن ,  هشتی ,  یزدی‌بندی

 

شهرسازی ایرانی

·ارگ , آب‌انبار ,  باغ ایرانیبازار , پل , تکیه ,  حرم , حمامرباط ,  عصارخانه , قلعه , قنات )کاریز ,( کاخ , کاروان‌سرا ,  کبوترخانهمیل , کوچه , کوشک

مدرسه ,  مسجد , مقبرهمناره ,  یخدانیخچال

شیوه‌ها

·  پارسیپارتی ,  خراسانیرازی ,  آذری ,  اصفهانی

دوره‌ها

·  عصر سنگ ,  عصر برنز , مادهاهخامنشیان , ساسانی ,  صفوی ,  زندیه ,  قاجار ,  پهلوی ,  معاصر

رده:معماری ایرانی

 

[نهفتن]

·  ن ب و

زیرساخت

 

پل • کانال • سد • زهکشی • پل پیاده‌رو • پل چندراهه • مادی • پل هوایی • راه • راه هوایی • سیلابی • تونل

 

همچنین ببینید: معماری • تماشاخانه • مهندسی عمران • ساخت‌وساز • زمین بازی • پارک شهری

 

[نهفتن]

·ن ب و

زمین‌چهرها

فهرست زمین‌چهرها

کوهستانی

·         , Table تختال (جغرافیا) , Flat ,( تپه , کوه ,  رشته‌کوه ,  فلات ,  یال (کوه , (دره

قاره‌ای

·         یخسار , جلگه , استپ , توندرا

رودخانه‌ای

·         مخروط افکنه , ساحل , ژرف‌دره , غار , کانال , پرتگاه , سیلابدشت , دریاچه , خاکریز , رودپیچ , واحه , آبگیر , تنداب , رود , دلتا (جغرافیا , (دهانه رود , دره

تنگه (دریا , (باتلاق , آبشار

یخچالی

·         کوه تیغ ,  سیرک یخچالی  , Esker ,  آبدره ,  یخچال طبیعیدره دالانی

ساحلی

·         آب‌سنگ حلقوی ,  خلیج , دماغه , کانال ,  کناره  , فلات‌قاره , آب‌سنگ مرجانی ,  پای‌رود ,  جزیره آتشفشانی ,  جزیره  , باریکه خاکی , تالاب داخلی ,  پشته میانی اقیانوس

درازگودال ,  شبه‌جزیره ,  آبکوه

آتشفشانی

·         کاسه آتشفشانی ,  دریاچه آتشفشانی ,  آب‌فشان ,  جزیره آتشفشانی ,  پشته میانی اقیانوس , گنبد گدازه,  Lava field  , Lava plateauآتشفشان زیردریایی  , فینه (جغرافیا , ( دهانه آتشفشانی ,  درپوش آتشفشانی ,  آتشفشان Wall rock ,

بادی

·         بیابان ,  کلوت ,  پلایا ,  تپه ماسه‌ای ,  Sandhillتوندرا

مصنوعی

·         Artificial island ,  Artificial reef

پل , ساختمان ,  راه‌آب ,  سد ,  جوی , Land reclamation , خاکریز ,  پولدرمعدن سنگ , مخزن سد ,  راه ,  تونل

جستار وابسته: عوارض جغرافیایی

[نهفتن]

· ن ب و

خیابان‌ها و معابر

انواع راه‌ها

دسترسی محدود

·         آزادراه  Dual carriageway / Divided highway / Expressway

بر پایه کشور

·         برزیل  کرواسی  جمهوری چک  آلمان  یونان  هنگ کنگ هند ایرلند  ایتالیا  پرتغال اسپانیا  بریتانیا  ایالات متحده

راه‌های اصلی

·         راه شریانی  Collector road   County highway Express-collector setup Farm-to-market road بزرگ‌راه   Link road

Two-lane expressway  2+1 road  2+2 road باغ‌راه  Super two جاده اصلی Highway systems by country

راه‌های محلی

·         کوچه  Backroad   Bicycle boulevard بلوار  Country lane بن‌بست Driveway  Frontage road  Green lane  Main street  Primitive road  راه راه فرعی  راه تک بانده  Single-track roadخیابان  Sunken lane

سایر اصطلاحات

·         Channelization  Concurrency  Detour  Hierarchy of roads بزرگراه اختصاصی  Route number  Special route  Business route Street hierarchy  عوارض جاده‌ای

اتصالات راه

Interchange
(تقاطع غیرهمسطح)

·         Cloverleaf  Diamond  Free-flow  Directional T  Diverging diamond Parcloفلکه Roundabout  Single-point urban  (SPUI)  Stack Three-level diamond  Trumpet

تقاطع

·         سه راهی Bowtie Box junction Continuous flow   Hook turn Jughandle Michigan left  Offset T-intersection

Protected intersection Quadrant roadway  Right-in/right-out (RIRO)فلکه Seagull intersection Split intersection  Superstreet Texas U-turn  Traffic circle  Turnaround

روکش جادهs

·         قیر بتن آسفالتی  Bioasphalt  بتن آسفالتی آجر  Chipseal  سنگفرش  بتن (بتن مسلح) , Corduroy ترک خوردگی آسفالت  Crushed stone  Diamond grinding of pavement  Dirt Full depth recycling  Glassphalt  Gravel  Ice  ماکادامPavement milling  Permeable  Plank Rubberized asphalt  Sealcoat  Sett  Stamped asphalt  Tarmac Texture

خطرات جاده

·         Aquaplaning یخ شفاف Bleeding Crosswind

Dead Man's Curve لرزه‌گیر  Ford  پیچ گیرهٔ سر Level crossing دریچه منهول پلی اتیلن آلودگی نفتی Oversize load  چاله آسفالت  Road debris لغزندگی جاده  Road train  جاده‌کشی سنگ‌ریزش  Rut دست‌انداز  Storm drain  Washboarding  Washout  Whiteout

تخصیص فضا

·         زیرساخت دوچرخه‌سواری  Climbing lane  خیابان کامل Contraflow lane Contraflow lane reversal High-occupancy toll lane  High-occupancy vehicle lane  خط (ترابری Living street  Managed lane  Median / Central reservation (  Motorcycle lane   Passing lane گذرگاه عابران پیاده Pedestrian zone  Refuge island  Reversible lane  Road diet  Road verge  Runaway truck ramp  Shared space  پیاده‌رو  Shoulder  Street running railway  Traffic calming جهت رانندگی در کشورهای مختلف  جزیره ترافیکی  ترافیک Unused highway  Wide outside lane , Woonerf فهرست کشورها با جهت رانندگی در سمت چپ

علامت گذاری

·         Cable barrier , Constant-slope barrier ,  Curb ,  F-shape barrierGuard railجداکننده نیوجرسی , Raised pavement marker , خط کشی معابر  ,Rumble strip,گاردریلTraffic cone ,

سازه‌ها

·         پل , میان‌گذر , Overpass / Flyover , تونل

Glossary of road transport termsRoad types by features

داده‌های کتابخانه‌ای

·         LCCNsh85016829 ,  GND4008408-5 ,  HDS7956 ,  NDL00567253

رده‌ها:

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

ارسال نظر
 • - نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.
 • - لطفا دیدگاهتان تا حد امکان مربوط به مطلب باشد.
 • - لطفا فارسی بنویسید.
 • - نظرات شما بعد از تایید مدیریت منتشر خواهد شد.